varte s majklem

Tinktura z Echinacei

Ingredience

Semínka echinacei

40% alkohol (vodka) nebo pro děti nahradíme alkohol ovocným octem (např. jablečným)

 

Echinacea je bylinka, která pomáhá při bolestech v krku a nachlazení a nastartuje i Váš imunitní systém.

Její název pochází z latinského slova Echinas a znamená to mořský ježek, poněvadž její střed tvoří šiška se semeny, která má drobné ostny a trochu se mořskému ježkovi podobá. Echinacea se dá využít téměř celá. Používají se její květy, ze kterých si můžete uvařit výborný čaj. Někdo používá i kořeny. Majkl Vám ve videu ukáže výrobu tinktury z jejích semen, poněvadž právě semena jsou nejhodnotnější.

Příprava

Příprava tinktury je velmi jednoduchá. Semínka echinacei rozdrtíme v hmoždíři a smícháme jí za pomoci dřívka nejlépe se 40% alkoholem v poměru 2x alkohol ku 1x echinacei. Chcete-li tuto tinkturu vyrobit pro děti, nahraďte alkohol ovocným octem např. jablečným. Tinkturu louhujeme na sluníčku 6 týdnů, poté ji přecedíme do uzavíratelné sklenice.  Je  důležité si na sklenici vyrobit samolepku s datem výroby tinktury a z jaké bylinky je tinktura vyrobena.

Použití

Při bolestech v krku a nachlazení  vykloktáme 1 lžičkou tinktury ústa a pak ji normálně spolkneme. Kloktáme cca 1 minutu. Tinkturu by neměly používat těhotné ženy a alergici.

 

 

 

-