varte s majklem
Tradiční barvy Velikonoc

Tradiční barvy Velikonoc

24.03.2024

Vyzdobte si domácnost před nadcházejícími Velikonocemi dekoracemi v barvách, které k Velikonocům neodmyslitelně patří. Věděli jste, že každá barva má svůj skrytý význam?

Červená

Červená barva symbolizuje krev, život, vzkříšení a lásku.  Ve středověku byly Velikonoce nazývány červenými svátky na památku prolité krve Ježíše Krista, aby spasil svět. Symbolem Velikonoc jsou v mnoha zemích načerveno obarvené vejce.

Fialová

V předvelikonoční postní době převládá fialová barva. Mešní roucha mají fialovou barvu a stejně tak  i výzdoba v kostelech. Fialová barva stejně jako modrá znamená naději,pokoru a melancholii a obě barvy mají uklidňující účinky, proto by neměly chybět ve Vaší domácnosti

Zelená 

Zelená barva je další typickou barvou pro Velikonoce a jaro, kdy se vše probouzí a krajina se začíná po dlouhé zimě znovu zelenat, proto zelená symbolizuje znovuobnovení sil a regeneraci a pokud ji použijete ve výzdobě domácnosti, pomůže Vám najít ztracenou rovnováhu.

Bílá

Význam bílé barvy zná většinou každý. Je to barva čistoty a nevinnosti. Potřebujete-li v domácnosti opticky zvětšit prostor, pomůže Vám právě bílá barva a navíc se dá kombinovat se všemi barvami.

-