varte s majklem
Vánoční tradice

Vánoční tradice

23.12.2019

Blíží se štědrý den, ten tajuplný svátek, na který se těší nejen děti, ale i dospělí. Kromě dárků nesmíme zapomenout i na tradice, které ho provází. Nejznámější tradicí je samozřejmě zdobení stromečku.  Celý den bychom jsme se měli postít, abychom viděli zlaté prasátko. Další tradice, které se ke Štědrému dni  váží, především předpovídají budoucnost. Také s napětím rozkrajujete jablíčko, zda tam bude hvězdička, což značí štěstí nebo křížek věští nemoc nebo dokonce smrt. Vdavekchtivé dívky si můžou hodit pantoflí, když špiška pantofle směřuje ke dveřím brzy se vdají a půjdou z domu. Velmi půvabnou tradicí je pouštění lodiček ze skořápek. Pozor, aby se nám lodička nepřevrhla, to nevěští nic dobrého. Náhled do budoucnosti nám umožní i lití olova. Z tvarů, které litím vznikly vyčteme naši budocnost. 

Další tradice se týkají štědrovečerní večeře. Měly bychom usednout k večeři až  vyjde první hvězda. Nikdo by neměl od ní vstávat, jinak by se mu to mohlo zle vymstít. Nezapomeňte si dát pod talíř rybí šupinu pro štěstí a prostřít pro hosta.

Udělejte si čas na dodržování tradic a zažijte u toho krásné chvíle s rodinou. Neměli bychom zapomínat, že Štědrý den není jen o dárkách, ale i o duchovní rovině.

 

-