varte s majklem

Inspirace

Den matek - 12. května 2024

Druhou květnovou neděli, letos připadá na 12. května 2024, slavíme Den matek. Nezapomeňte své maminky a babičky obdarovat  hezkou kytičkou nebo milým dárkem  a poděkujte jim za jejich lásku, obětavost a péči, kterou vám věnovaly.


1. máj- lásky čas

1. květen neboli 1. máj je u nás chápán jako den lásky. Mnozí lidé v České republice ho slaví raději než svátek svatého Valentýna, který připadá na 14. února.

Stavění májů

Květen neboli máj je měsícem lásky. V tomto období se také staví máje. Tento zvyk zde přetrvává od pohanských dob. Jedná se o ozdobené kmeny břízky, které jsou symbolem plodnosti.

Veselé Velikonoce!

Jaro je tu a s ním i jedny z nejdůležitějších svátků v roce Velikonoce. Co jiného si člověk může přát, než aby prožil tyto jarní svátky v klidu a v pohodě se svými blízkými. Koledníci budou mít jistě radost z bohaté pomlázky a malovaných vajíček.

Symboly Velikonoc

Nejvýznamnější křesťanské Svátky Velikonoce a s nimi se pojí i spoustu tradic a pro ně typických symbolů

Tradiční velikonoční pokrmy

Tradiční velikonoční pokrmy

Tradiční barvy Velikonoc

Vyzdobte si domácnost před nadcházejícími Velikonocemi dekoracemi v barvách, které k Velikonocům neodmyslitelně patří. Věděli jste, že každá barva má svůj skrytý význam?

Mezinárodní den žen

Máme tu 8. březen a především muži by měli zpozornět, protože se slaví mezinárodní den žen. U nás je tento svátek známý také pod zkratkou MDŽ. 

14. únor- Sv. Valentýn

Po roce tu opět máme 14. únor, kdy slaví svátek Valentýn a také se mu říká svátek zamilovaných.

Čínský nový rok

10. února 2024 propukly v Číně a jejích regionech oslavy Nového (lunárního) roku, které vyvrcholí 15. den po novém roce, který se nazývá Svátek lampionů.

6. leden - Tři králové

6. ledna slavíme svátek Tří králů. Tři králové byli podle legendy tři mudrcové Kašpar, Melichar a Baltazar, kteří se přišli poklonit Ježíškovi do Betléma a přinesli mu jako dar zlato, kadidlo a myrhu.

Šťastný nový rok 2024!

Rok 2023 končí a v kalendáři jej vystřídá rok 2024. A co jiného si v tomto novém roce 2024 přát než zdraví, lásku, štěstí a abychom dosáhli svých vysněných cílů a byli úspěšní nejen v pracovním, ale i v osobním životě. Šťastný nový rok 2024!

Veselé Vánoce!

Rok 2023 se chýlí ke svému konci a nejkrásnější svátky v roce Vánoce jsou opět tady. Užijme si je všichni v klidu, ve zdraví a radosti v kruhu svých nejbližších.

4. adventní neděle

Letos připadá 4. adventní neděle přímo na štědrý den 24. 12. Užijte si tento slavnostní a tajemný den se svými blízkými. Nezapomeňte také zapálit na adventním věnci poslední čtvrtou svíci.

3. adventní neděle

Do Štědrého dne zbývá opravdu už jen pár dnů. Důkazem je toho již 3. adventní neděle, která letos připadá na 17. 12. 2023.

2. adventní neděle

Další prosincový týden je pomalu zá námi a máme tu 2. adventní neděli, která letos vychází na 10. prosince.

1. adventní neděle

Rok se s rokem s sešel a máme tu jedno z nejkrásnějších období v roce a tím je advent. Je to čas těšení se na Vánoce a příprav na ně.

Do Vánoc zbývají 4 dny!

Hurá! Vánoce se pomalu blíží. Ještě zbývají 4 dny. Tak si užijte advent. 

Vánoce jsou za dveřmi!

Máme tu konec podzimu a za dveřmi je 1. adventní neděle a to je neklamné znamení, že se blíží Vánoce- nejkrásnější svátky roku. Čeká nás pečení, zdobení a úklid domácností a nakupování dárků.

Dušičky

Na rozdíl od anglosaských  zemí se neslaví v České republice Halloween, ale Památka zesnulých. Památka zesnulých připadá  na 2. listopadu, ale pro tento svátek  se vžil lidový název Dušičky.

Halloween - 31. 10. 2023

Halloween je super příležitost pro vymyšlení strašidelné zábavy a pro výrobu strašidelných dekorací, které vtipně ozdobí váš dům i stůl.

Období oslavy posvícení je tu!

Čas uplynul jako voda a máme tu podzim. S ním se pojí i tzv. období posvícení. Jedná se o oslavu zdárného ukončení polních prací a je to také symbolické poděkování za hojnou úrodu a sklizeň.

Podzim

Rok se dostává do své druhé poloviny a máme tu podzim hýřící všemi barvami.

Letní dovolená

Léto je v plném proudu a to znamená jediné - doba dovolené, cestování, zážitků a odpočinku. Užijte si toto krásné období podle své spokojenosti a s lidmi, které máte rádi. Nezapomeňte také nažhavit gril a něco dobrého si připravit. 

Hurá prázdniny!

Učitelé rozdali dětem vysvědčení, školy uzavřely své brány a děti vyrazily vstříc prázdninovému dobrodružství. Každé dítě tráví prázdniny samozřejmě dle svého vkusu.

Grilování startuje

Léto je tu a s ním i krásné slunečné počasí a dlouhé letní večery, které lákají k posezení venku s rodinou nebo s přáteli. To se neobejde samozřejmě bez dobře vychlazeného nápoje a rožhaveného grilu, na kterém voní připravované jídlo.

Letní čas

Nejkrásnější roční období v roce léto je konečně po roce opět zde a s ním i krásné a slunečné počasí. V přírodě vše krásně kvete a dozrává lahodné ovoce . Užijte si toto krásné období na maximum!

Den dětí - 1. červen

1. června se slaví Den dětí a všechny se na něj těší. Nejen rodiče, ale i školy a obce chtějí dětěm jejich svátek zpříjemnit, a proto pro ně vymýšlí různé hry, sportovní aktivity a obdarovávají je malými dárečky.

Hurá! Jaro je tu!

Nyní se nacházíme v nejkrásnější fázi roku. Zima nás zase na čas opustila a vládu definitivně převzalo jaro.

Silvestr 31. 12. 2022

Starý rok 2022 je u konce a máme tu silvestr. To znamená jediné oslava příchodu nového roku 2023. Užijte si silvestrovskou párty a přivítejte nový rok v kruhu svých nejbližších a podle svých představ.

ADVENT

Advent, tak se nazývá období čtyři neděle před Vánocemi. Slovo advent pochází z latinského slova adventus a v překladu znamená příchod.

Jaro- ideální doba pro čerstvé ovoce a zeleninu

Po roce tu máme zase jaro a příroda se začíná probouzet k životu a my se můžeme věnovat i díky hezkému počasí práci na zahradě a pustit se do pěstování ovoce a zeleniny.

Den matek

Pomalu se blíží 2. květnová neděle a v toto datum se tradičně slaví Den matek. Letos tento svátek připadá na 8. 5. 2022.

14. únor - sv. Valentýn

Rok se s rokem sešel a opět oslavíme 14. únor-  svátek sv. Valentýna, na který se těší všichni zamilovaní lidé a romantické duše, poněvadž je to příležitost, jak dát najevo svým milovaným svou náklonost a lásku.

Nejlepší jídlo = Nejjasnější úsměv

Dobré jídlo dokáže každému člověku rozjasnit jeho tvář. Každý to určitě zná ze své vlastní zkušenosti, když sní výborné jídlo, tak se mu na tváři objeví blažený úsměv.

Jí se i očima

U jídla je kromě chuti důležité i jeho servírování. Každy určitě z vlastní zkušenosti ví, že pokud dostal nevzhledně a špatně naservírované jídlo, tak ho to odradilo a nechtěl ho ani ochutnat, i když mohlo být chuťově vynikajicí. 

Správnou stravou nic nezkazíš!

Správné stravování je základem nejen pro naši fyzickou a duševní pohodu. Správnou a vyváženou stravou totiž dodáváme našemu tělu potřebné živiny, které nám dodají potřebnou sílu a energii.

Dobré jídlo je klíč ke štěstí

Může být dobré jídlo klíčem ke štěstí? Určitě ano. Známe to všichni, když si po náročném dni dopřejeme své oblíbené jídlo nebo ochutnáme lahodný pokrm, tak nás zaplaví příjemný pocit štěstí a zvedne nám to náladu. 

Svatý Martin- 11. listopad

11. listopadu slaví svátek Martin. Tento den je spjat s legendou o sv. Martinovi. Svatý Martin byl původně římským vojákem. Martin  však netoužil po vojenské kariéře, ale chtěl se stát se mnichem, přesto své úkoly ve vojsku plnil svědomitě a oddaně.

30. duben- pálení  čarodějnic

Palčivost plamene byla nejúčinnější zbraní k likvidaci čarodějnic. Historických pramenů vážících se k historii pálení ohňů k 30. dubnu mnoho není. Ví se jistě, že tato tradice byla rozšířená již v 19. století.

Význam Velikonoc

Velikonoce jsou nejvýznamnější křesťanské svátky celého roku. Je to oslava radosti z vítězství života nad smrtí, oslava tajemství Krista a jeho zmrtvýchvstání.

Jak si udržet zdraví v období chřipek a nachlazení

Jaro je sice  jedno z nejkrásnějších období, ale jeho počasí je velmi proměnlivé. Jednou nám teploměr ukazuje teploty pod bodem mrazu a podruhé se rtuť teploměru vyšplhá ke 20°C a výš. Takovéto počasí přeje různým chřipkám a nachlazením.

Masopust

Masopust je pohyblivý třídenní svátek. Masopust tedy slaví každý kraj jinak. Jediným pravidlem je, že  začátek masopustního období je po třech králích tedy 7. ledna a závěr masopustního období je ovlivněný Velikonocemi.

Povánoční hubnutí a detoxikace organismu

Vánoce jsou za námi a zůstala nám vzpomínka nejen na krásné chvíle s rodinou, ale možná i v podobě pár kilo navíc kvůli dobrému jídlu, které si většinou dopřáváme o těchto svátcích v hojné míře.

Vánoční tradice

Blíží se štědrý den, ten tajuplný svátek, na který se těší nejen děti, ale i dospělí. Kromě dárků nesmíme zapomenout i na tradice, které ho provází.

Kdo nosí dárky ve světě?

U nás v Čechách nosí dárky Ježíšek, ale přemýšleli jste, kdo je nosí ve světě?

Adventní trhy

Adventní čas klepe na dveře. To znamená nejen chystání vánoční výzdoby, nakupování dárků a pečení cukroví, ale také návštěva adventních trhů.

Adventní věnec ze šišek

Vyjděte si s rodinou na procházku do lesa a nasbírejte šišky, nastříhejte si jehličí a natrhejte šípky.Strávíte spolu nejen příjemné chvíle na čerstvém vzduchu, ale navíc si z těchto přírodních materiálů může vyrobit krásný adventní věnec.

Podzimní stolování

Žlutá,oranžová,zelená,červená a další ,to jsou barvičky inspirované podzimní krajinou.

4. prosinec- Svatá Barbora

4. prosince slaví svátek sv. Barbora. Je patronkou horníků, pokrývačů a zedníků

Halloween dýně

Užijte si se mnou naplno dýňovou sezónu a oslavte tak oblíbený Halloween.

Zpátky ve škole

Prázdniny uplynuly jako voda a pro děti to znamená jediné- návrat do školy, kde se naučí zase něčemu novému a prohloubí své znalosti.

Domácí mast z měsíčku lékařského

Mast z měsíčku lékařského je dobrá k léčení ekzému nebo akné. Mysi vyrobíme čistě přírodní mast, jejíž příprava je velmi snadná. 

Olej z měsíčku lékařského

Celé léto kvete pro naše tělo prospěšná květina známá pod názvem měsíček lékařský.  

Houbařská sezóna je v plném proudu

Podzim je tu a s ním vrcholí i houbařská sezóna. Co to znamená? Připravte Košíky a nožíky a vyrazte do lesa vstříc houbařským úlovkům.

Pampeliška Lékařská a Rukola Setá

Určitě každý z nás zná tak známou pampelišku , pro některé plevel a pro jiné léčivou bylinou.

Milujeme Pečení

Máte napečeno? Nechejte se inspirovat z některých mých úžasných sladkých pokrmů. Například mohu jenom doporučit jeden z mých nových receptů a tím je tradiční trdelník, který můžete úžasně doplnit o zmrzlinu nebo i ovoce

Čas Konvalinek

Vyzdobte si dům či byt krásnými přírodními květinami z lesa. Konvalinka Vonná je nejen krásná, ale navíc úžasně voní a přináší pozitivní náladu a ulevuje od stresu.

Velikonoční vajíčka

Zdobení a krášlení velikonočních vajec , nesmí chybět v žádné domácnosti ,kde se nacházejí dívky či ženy .Velikonoční vajíčko patří mezi symbol Velikonoc ,a také jako symbol nového života nebo také vzkříšení , neboť samotný zárodek vajíčka v podstatě

Velikonoční mazanec

Cítíte tu vůni? Zkuste si také upéci tradiční velikonoční mazanec, který nesmí chybět na tyto svátky ani na snídani. Lahodný a vláčný, to jsou jeho ojedinělé vlastnosti, které zbožňuje naprosto každý.

Velikonoční dekorace

Už máte připravenou výzdobu na příchod Velikonoc .Neváhejte a pozvěte k sobě domů svěží jarní barvy. Dekorace v podobě jarních a  věnců či drobných velikonočních dekorací.

velikonoční cupcakes

Blíží se velikonoce a s nimi veškeré rodinné hostiny a oslavování  a to je ten správný důvod upéci něco originálního a pohostit své nejbližší

Polévka z léčivého česneku

Medvědí česnek neboli ( Allium Ursinum) je velice příbuzný s pažitkou, česnekem a cibulí a po celá staletí je také užíván jak jinak než jako kořenící přísada.

Jarní dekorace

Jarní měsíce jsou tím nejpříjemnějším obdobím celého roku, a proto milovníci těchto teplých a slunečních paprsků se začínají pomalu ale jistě radovat. Po dlouhé zimě se opět probouzí příroda k životu a my se můžeme těšit na první pestrobarevné květin

Červené růže

Na svátek všech zamilovaných patří neodmyslitelně červené růže, které symbolizují svou barvou lásku a vášeň, zkrátka jsou od prvopočátku úzce spjaty s tímto svátkem.

Dortové srdce

Darujte vlastnoručně upečený dort ve tvaru srdce, ze kterého budou vaši nejbližší doslova paf. Nechejte se tedy inspirovat mými recepty, které budou mít zaručený úspěch .

Zamilované pečení

Blíží se čas Valentýna a tím i oslavy lásky, tak si tedy upečme společně krásné zamilované muffiny. Uděláte tím dojem na své milované

Prostřený sváteční stůl

Inspirujte se nápady na vánoční stolování a jak prostřít vánoční tabuli, tak aby dodávala tu správnou atmosféru.

Balení dárečků

Balení dárečků patří mezi mé nejoblíbenější činností o vánocích. Rád dávám dárkům krásný vzhled.

Přípravy

Pečení vánočního cukroví máme pomalu za sebou a teď už se můžeme těšit z těch několika druhů neodolatelných chutí. 

Máme tu čas pečení

 Už máte napečeno? Nechte se inspirovat v kategorii vánoční cukroví. Zajisté si každý přijde na své, jakým cukrovím zpestřit vánoční čas. 

Vánoční vánočka - z Itálie

Je čas Vánoc a já se tak těším na vánoční pečení !!!

Podzimní dýňová polévka

Nevlídné a sychravé podzimní počasí za okny? I tak si můžeme tyto dny zpříjemnit dobrým jídlem.

Tvorba dekorace

Mám pro vás super inspiraci na podzimní dekoraci s citem, která vám navodí krásnou náladu, navíc udělá nesmírnou parádu.

-