varte s majklem
Svatý Martin- 11. listopad

Svatý Martin- 11. listopad

10.11.2020

11. listopadu slaví svátek Martin. Tento den je spjat s legendou o sv. Martinovi. Svatý Martin byl původně římským vojákem. Martin  však netoužil po vojenské kariéře, ale chtěl se stát se mnichem, přesto své úkoly ve vojsku plnil svědomitě a oddaně.

Jeho dobré srdce se projevilo při setkání s na kost promrzlým žebrákem, kdy rozpůlil svůj plášť a jednu polovinu mu daroval. Následující noc se mu zjevil Ježíš oděný do jeho poloviny pláště. Martin se díky této zvláštní události rozhodl definitivně skončit ve vojsku. Nechal se pokřtít a zasvětil svůj život Bohu. Roku 372 se stal biskupem a až do své smrti žil skromným životem.

Ke svátku sv. Martina patří svatomartinská husa. Skromný Martin podle legendy nechtěl být nejdříve jmenován biskupem, a proto se ukryl mezi husy, které ho svým kejháním prozradily. Jiná verze legendy zase praví, že sv. Martina husy rušily při kázání a on je nechal zabít. Jak to dopravdy bylo se už sice dnes nedozvíme, ale tradice podávat ve svátek sv Martina upečenou husu, se dochovala dodnes.

Se svátkem svatého Martina se pojí i pranostika: Martin přijíždí na bílém koni. Tato pranostika má jednoduché vysvětlení. Lidé vypozorovali, že v tomto období většinou napadne první sníh a bílý kůň právě symbolizuje onen sníh.

Nezapomeňte tedy ochutnat svatomartinské víno a upéct svatomartinskou husu. Při přípravě husy se můžete inspirovat Majklovým videem.

 

-