varte s majklem

Pizza na 3 způsoby (aglio e olio, Lahmacun, prosciutto rucola)

Ingredience

Těsto

400 g hladké mouky

175 ml teplé vody cca 45°C

40 g bílého jogurtu

10 g čerstvého droždí

1 lžíce cukru 

25 ml extra panenského olivového oleje

1 lžička soli

Aglio e olio

6 stroužků česneku

10 lžic extra panenského olivového oleje

Čerstvý tymián

Lahmacun

250 g mletého hovězího masa

1/2 cibule

1/2 rajčete

1 lžička citrónové štávy

1 lžička sladké papriky

1/2 lžičky pálivé papriky

Petržílka

1/4 lžičky soli a pepře

Prosciutto a rucola

Prosciutto

Rajče 

Parmazán

Mozzarela

Rukola

Škrabku a lopatku na pizzu můžete zakoupit na e-shopu vartesmajklem.cz. Dále budete potřebovat pizza kámen, váleček a talíře na pizzu.

 

Příprava

Příprava těsto

Nejprve si připravíme kvásek. Rukou rozdrobíme droždí, přidáme k němu cukr , přilijeme  teplou vodu a přidáme trochu hladké mouky. Smícháme to dohromady a mísu přikryjeme streč fólií a dame na 45 minut do tepla. Zbytek teplé vody nalijeme do další mísy, přilijeme olivový olej a na konec k tomu přidáme jogurt a sůl. Smícháme to řádně dohromady, přidáme kvásek a přisypeme polovinu hladké mouky. Těsto zpracováváme rukama cca 3 minuty. Do velké mísy nalijeme trochu olivového oleje a potřeme jím i zpracované těsto a dáme ho do té mísy. Mísu přikryjeme streč fólií a dáme jí na 24 hodin do lednice. 

Finální zpracování těsta

Vykynuté těsto rozdělíme na stejné díly o hmotnosti 250 g. Tyto díly vytvarujeme do koule, posypeme moukou, přikryjeme streč fólií a necháme ho 15 minut odpočinout. Těsto rozválíme na kolečka a hážeme do vzduchu, dokud nezískáme požadovaný rozměr. Těsto dáme na lopatku a vytvoříme na něm hrany a omačkáme ho, aby se nenafouklo. Na takto připravené těsto můžeme dávat suroviny, které na pizze chceme mít.

Pizza Aglio e olio

Ze všeho nejdříve si připravíme omáčku. Česnek rozdrtíme se solí a přilijeme olej. Pomalu mícháme. Pizza těsto potřeme trochou oleje a dáme péct. Po upečení potřeme těsto omáčkou a ozdobíme tymiánem.

Pizza Lamacun

Nejdříve rozdrtíme v mixéru cibuli a rajče zbavené dužiny.  K rozdrcené cibuli a rajčeti přidáme maso, najemno nasekanou petržílku, citron, česnek a kajen papriku. Vše smícháme dohromady. Malou vrstvu masové směsi rozprostřeme na připravené těsto a pečeme 6 minut.

Pizza prosciutto rucola

Na připravené pizza těsto poklademe tenké plátky mozzarely a rajčete. Pečeme 4 minuty. Po upečení dozdobíme pizzu prosciuttem, rukolou, parmazánem a zakápneme omáčkou na aglio e olio.

Pizzy pečeme v předem předehřáté troubě na nejvyšší teplotu. 

-