varte s majklem
Svatý Valentýn

Svatý Valentýn

05.02.2020

V kalendáři se každým dnem objeví datum 14. února. Tento den slaví svátek Valentýn a  je to také   svátek všech zamilovaných. Zamilovaní lidé se obdarovávají dárky nebo si zpříjemní společně prožité chvíle např. romantickou večeří nebo si posílají zamilované dopisy tzv. Valentýnky. Proč se zrovna 14. únor slaví jako svátek zamilovaných?

Vznik svátku

Vznik tohoto svátku pojí řada nejasností protože se přesně neví, kdo sv. Valentýn byl. S největší pravděpodobností bude spjat s legendou o římském knězi Valentýnovi, jejíž historie sahá až do 3. stol. našeho letopočtu. Římský čísař Claudius II. zakázal ženění svým vojákům. Bál se, že místo boje by chtěli zůstat doma s rodinou a navíc si myslel, že svobodní muži jsou lepší vojáci. I přes císařův zákaz kněz Valentýn oddával zamilované. Bohužel byl za to nakonec popraven právě 14. února a a stal se tak patronem zamilovaných.

Tradice obdarovávání

Masovou oblibu si získal Valentýn překvapivě ve středověku. Nejstarší Valentýnka pochází z roku 1415 a napsal ji zajatý Karel- vévoda Orleánský své ženě .Tradice obdarovávání  vznikla však až v 17. století v Anglii . V Americe se kterou je tento svátek spjat , se tradice obdarovávání mezi zamilovanými  ujala až v 18. století.

Spjatost s Čechy

V Čechách je sv. Valentýn dosud mylně chápán jako americký svátek, poněvadž se zde oslavuje spíše jako den lásky 1. máj podle básně Karla Hynka Máchy. S Českými zeměmi má však tento svátek mnohem větší souvislost než se zdá. Může za to romantická báseň Geoffreye Chaucera “Ptačí sněm,” která byla oslavou zásnub anglického krále Richarda II. s princeznou Annou Českou dcerou krále Karla IV. Díky této básni je Válentýn definitivně chápán jako patron zamilovaných. Navíc na pražském Vyšehradě jsou uloženy ostatky tohoto světce.

Dodržte tuto krásnou tradici  a udělejte radost svým milovaným dárkem, milostným dopisem nebo romantickou večeří.

 

-