varte s majklem

Masopust

Kdy se slaví masopust?

Masopust je pohyblivý třídenní svátek. Masopust tedy slaví každý kraj jinak. Jediným pravidlem je, že  začátek masopustního období je po třech králích tedy 7. ledna a závěr masopustního období je ovlivněný Velikonocemi, protože byl měl končit masopustním úterým, tedy den před popeleční středou, která je začátkem 40 denního půstu před Velikonocemi. Popeleční středa připadá v roce 2020 na 26. únor.

Historie masopustu

Pro masopust se v Čechách vžilo hned několik názvů fašank, ostatky a Moravě mu říkají Voračky nebo končiny, Znamým pojmem, který je známý i ve světě je karneval. Masopustní období byla především doba hodování a veselí. Většinou se jedla velmi tučná jídla např. slanina, klobásy a nesměla chybět tradiční zabíijačka. Ze sladkých jídel byly oblíbené především koblihy a pilo se hojně pálenky a pivo teklo proudem. Masopustní oslava vyvrcholila průvodem masek, který chodil doprovázen muzikou od chalupy k chalupě  a měl za úkol pobavit hospodyni s hospodářem. Masky za to dostali náležitou odměnu. Podoba masek byla opravdu pestrá a každý kraj měl své zvláštnosti. Nejčastěji byla v průvodu viděna kobyla, bába s nůší či medvědář s medvědem.  První zmínky o masopustním průvodu v Čechách pochází již ze 13. století.

Masopust v současnosti

Tradice masopustu je oblíbená dodnes. Jak ve městech, tak i na vesnicích chodí průvody masek a rozveselují přihlížející.  Masopustní obchůzky na Hlinecku jsou dokonce zapsány v seznamu UNESCO jako nehmotné kulturní dědictví.Jen oslavy trvají většinou jeden den. Dříve chodil maškarní průvod na masopustní úterý, tedy den před popeleční středou. V současnosti chodí maškarní průvod většinou v sobotu.Hodování je také střídmější. Boží milosti a smažené koblížky jsou však oblíbeným masopustním pokrmem dodnes a pečou je v mnoha domácnostech.

Masopust ve světě

Obdobu masopustu najdeme i ve světě, kde je známý pod názvem carneval. Oslavy se konají jen jeden den v podobě průvodu masek. Určitě se každému vybaví proslulý karneval v Riu de Janeiru nebo v italských Benátkách. Masopust je oblíbený i v Německu. V  některých částech ho nazývají stějně jako v západních částech Rakouska a ve Švýcarsku fastnacht a masky mají většinou podobu démonů nebo čertů. V dalších částech Německa a Rakouska ho nazývají fasching a je podobný našemu průvodu masek.  V  Rusku a na Ukrajině také nezůstávají pozadu a slaví tzv.maslenicu. Narozdíl od Čech se vyhýbají už masu a jsou tam také jako u nás oblíbené koblížky a tradiční ruské palčinky nazývané bliny.

Usmažte si koblížky, vyrobte masku a užijte si masopust.

Masopust